Orzekanie o kontaktach w rozwodzie
11 maja 2017
Dozór elektroniczny – dla kogo taki sposób odbycia kary?
30 sierpnia 2017
Orzekanie o kontaktach w rozwodzie
11 maja 2017
Dozór elektroniczny – dla kogo taki sposób odbycia kary?
30 sierpnia 2017
Oceń artykuł

Przestępstwa narkotykowe są bardzo surowo karane przez wymiar sprawiedliwości. Pozbawienie wolności, utrata dobrego imienia, a nawet pracy – to tylko niektóre konsekwencje, z którymi trzeba się liczyć. Kiedy najlepiej skorzystać z pomocy adwokata?

W przypadku przestępstw narkotykowych czas odgrywa bardzo istotną rolę. Z adwokatem warto skontaktować się już na na etapie aresztowania. Konieczne może okazać zebranie się dowodów rzeczowych. Prawnik powinien też być obecny na przesłuchaniu – to znacznie ułatwi dalszy tok postępowania.

Znajdź dobrego prawnika

Posiadanie, handel narkotykami to poważne przestępstwa. Są one surowo karane, zwłaszcza w sytuacji znalezienia znacznych ilości używek. W takim wypadku najlepiej udać się dobrego adwokata, który specjalizuje się w takich sprawach. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo pozytywnego zakończenie wyroku i wpływa na złagodzenie kary. Za posiadanie narkotyków grozi do 10 lat pozbawienia wolności – w zależności od ilości posiadanych środków odurzających lub też substancji psychoaktywnej. Według orzecznictwa sądowego „znaczna ilość” narkotyków pozwala na odurzenie przynajmniej kilkudziesięciu osób.

Przestępstwem jest także kierowanie samochodem pod wpływem środków odurzających. Kara, z jaką należy się liczyć w takim przypadku wynosi do 2 lat pozbawienia wolności. Jeśli jednak zatrzymany był wcześniej prawomocnie skazany lub zastosowano wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, wyrok sądu może być znacznie ostrzejszy.

Co wpływa na decyzję sądu?

W sprawach karnych związanych z narkotykami trudno o jednoznaczną interpretację. Sąd bierze pod uwagę wiele elementów. Jednym z nich jest tzw. ocena społecznej szkodliwości, na którą wpływa m.in. ilość oraz rodzaj posiadanych narkotyków. Nie bez znaczenia jest również sytuacja życiowa oraz to, czy dana osoba była wcześniej karana. W niektórych sytuacjach można liczyć na niższą karę, np. w postaci grzywny. Dotyczy to spraw o tzw. mniejszej wadze. Z reguły takie wyroki stosuje się u osób, u których znaleziono jedną lub dwie dawki miękkiego narkotyku i do tej pory nie miały one konfliktów z prawem.

Czy warto dobrowolnie poddać się karze?

Częstą propozycją, którą słyszą oskarżeni jest dobrowolne poddanie się karze. Tego typu sytuacje warto każdorazowo skonsultować z prawnikiem. Może okazać się, że na rozprawie zapadnie łagodniejszy wyrok. Niektóre przestępstwa są jednak na tyle poważne, że decyzja sądu na pewno będzie surowa – wówczas dobrowolne poddanie się karze może okazać się dobrym rozwiązaniem. Takie kwestie należy rozpatrywać indywidualnie, a także wziąć pod uwagę kontekst sytuacji.

Zaletą skorzystania z takiej propozycji jest szybsze zakończenie sprawy. Nie trzeba stawiać się na rozprawę w sądzie. Otrzymuje się jedynie odpis wyroku. Poza tym, wiadomo z góry, jaki zapadnie wyrok. Sąd musi zastosować się do wniosku prokuratora i nie wprowadza żadnych zmian w porozumieniu zawartym z oskarżonym. Z tego powodu wiele osób decyduje się na takie zakończenie sprawy.

Adwokat Kamila Łukowicz
Adwokat Kamila Łukowicz
Adwokat wpisany na listę prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką we Wrocławiu, wspólnik w spółce komandytowej. Jest absolwentką Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od wielu lat z powodzeniem doradza firmom, prowadzi sprawy z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego. Pozostaje do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: tel: 888 603 800